Kontakta oss

Kansliet

Kristina Ljungros

Generalsekreterare

08 – 506 28 214
kristina.ljungros@astmaoallergiforbundet.se

Astrid Svensson

Ekonomi- och HR-chef

08 – 506 28 204
astrid.svensson@astmaoallergiforbundet.se

Helena Färnsten

Kommunikations- och marknadschef

08 – 506 28 218
helena.farnsten@astmaoallergiforbundet.se

Eva Björklund

Eva Björklund

Platschef Södergården

070 – 662 40 53
sodergarden@astmaoallergiforbundet.se

Lena Granström

Redaktör (tf)

08 – 506 28 216
lena.granstrom@astmaoallergiforbundet.se

Marie-Louise Luther

Intressepolitisk handläggare miljö och funktionshinderpolitik

08 – 506 28 211
info@astmaoallergiforbundet.se

Anna-Karin Klomp

Intressepolitisk handläggare vårdpolitik

070 – 611 60 82
info@astmaoallergiforbundet.se

Marianne Jarl

Samordnare Rekommenderade produkter

08 – 506 28 208
marianne.jarl@astmaoallergiforbundet.se

Niklas Olin

Utvecklingsstrateg

070 – 020 94 97
niklas.olin@astmaoallergiforbundet.se

Elinor Gustavsson

Medlems- och Insamlingsansvarig

08 – 506 28 205
elinor.gustavsson@astmaoallergiforbundet.se

Helena Volcz

Ekonomi- och Administrationsassistent

08 – 506 28 201
helena.volcz@astmaoallergiforbundet.se

Ulrika Lindblom

Samordnare Rekommenderade produkter

08 – 506 28 220
ulrika.lindblom@astmaoallergiforbundet.se

Sanna Markström

Digital kommunikatör

08 – 506 28 212
sanna.markstrom@astmaoallergiforbundet.se

Marie Eriksson

Projektledare Allergiakademin

08 – 506 28 223
marie.eriksson@astmaoallergiforbundet.se

Sofia Knáz

Matpolitisk handläggare och
Projektledare Bra mat för alla

sofia.knaz@astmaoallergiforbundet.se

Zandra Zernell

Annika Almgren

Kommunikatör

08 – 506 28 221
annika.almgren@astmaoallergiforbundet.se

Elin Sundin

Pressekreterare

070 – 474 11 80
elin.sundin@astmaoallergiforbundet.se

Ulrica Giltze

Emeli Lundström

Emeli Lundström

Erik Raita

Erik Raita

Adress

Besöksadress:
Rosenlundsgatan 52
118 63 Stockholm

Postadress:
Box 170 69
104 62 Stockholm

E-postadress

info@astmaoallergiforbundet.se

Telefon

08 – 506 28 200

Regionalt & lokalt anställda

Lena Roos

Samordnare/Koordinator
Astma- och Allergiregion Stockholm-Gotland

076 – 030 32 21
lena.roos@astmastockholm.se

Sofia Lagerkvist

Astma- och Allergiföreningen Mellansverige

070 – 215 98 10
mellansverige@astmaoallergiforening.se

Sara Hjalmarsson

Ombudsman
Astma- och Allergiföreningen i Östergötland

013 -10 34 82, 079 -100 47 47
astma-allergi.ost@fontanen.org

Ann-Sofie Palmhammar

Verksamhetsutvecklare
Astma och Allergiföreningen Västra Skaraborg
(Lidköping,Skara,Götene,Grästorp,Vara)

070 – 536 13 73
lidkoping@astmaochallergi.se

Marie Göthe

Ombudsman
Regionföreningen Astma och Allergiföreningen i Västra Götaland

070 – 264 38 80
marie@astmaochallergi.se

Dennis Bokedal

Ombudsman
Astma- och Allergiföreningen i Göteborg

031 – 14 90 10
kansli@aafgbg.se

Anette Torvidsson Eriksson

Ombudsman
Astma- och Allergiföreningen region mellannorrland
(Gävleborg, Jämtland och Västernorrland)

072 – 245 01 95
regionmellannorrland@gmail.com

Anita Kron

Astma- och Allergiföreningen i Luleå
070 – 52 38 438
astmaochallergiforeningen.lulea@gmail.com

Lena Carlsson

Astma- och Allergiföreningen i Blekinge
0457 – 265 50, 070 – 552 96 50
astma-allergi-blekinge@telia.com

Birgitta Johansson

Astma- och Allergiföreningen i Helsingborg
073 – 328 24 70
allergiforhbg9@gmail.com

Till toppen av sidan

Vårt arbete

Vårt mål är att vården ska bli bättre och mer jämlik och att skolor, restauranger och andra offentliga miljöer ska bli tillgängliga för alla.
Läs mer